Przewodnictwo wysokogórskie - FAQ

JAK DŁUGO TRWA WYCIECZKA? CZY MUSZĘ MIEĆ PONADPRZECIĘTNĄ KONDYCJĘ?

W zależności od obranego celu, czas trwania wycieczki to 6 do nawet 12 godzin marszu (+ czas dojścia/zejścia do/ze schroniska). W związku z tym uczestnicy powinni mieć  co najmniej przeciętną kondycję. Szczególną uwagę na swoje przygotowanie powinny zwrócić osoby prowadzące siedzący tryb życia, nie podejmujące na co dzień żadnych aktywności fizycznych. Osoby z problemami zdrowotnymi bądź kontuzjami powinny zamiar wyjścia skonsultować z lekarzem i zastosować się do jego wskazań. Należy pamiętać o zabraniu stale przyjmowanych leków.

 

CZY MUSZĘ MIEĆ DOŚWIADCZENIE WSPINACZKOWE?

Zdobycie większości tatrzańskich szczytów nie wymaga od uczestników wysokich umiejętności wspinaczkowych ani specjalistycznego treningu. Wszystkie drogi są osiągalne dla przeciętnie sprawnego człowieka. Konieczna jest natomiast umiejętność swobodnego poruszania się w terenie turystycznym (tj. na szlakach i na nieznakowanych ścieżkach) umożliwiająca szybkie pokonywanie łatwego terenu. Czynnikiem wykluczającym od uczestnictwa jest paraliżujący lęk wysokości bądź przestrzeni.

 

JAKI SPRZĘT ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Przewodnik zapewnia uczestnikom atestowany sprzęt wspinaczkowy i asekuracyjny, tj. kask, uprząż, karabinki, taśmy i linę, a w zimie dodatkowo raki, czekan i ABC lawinowe.

 

Z własnego wyposażenia należy mieć: 

 • wygodne i rozchodzone obuwie turystyczne z dobrą podeszwą (Vibram),
 • odzież zapewniającą ochronę od zimna (bluza polarowa lub sweter, czapka, rękawiczki), 
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • latarkę (najlepiej tzw. czołówkę),
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy (czapeczka, buff)
 • plecak o pojemności około 30 litrów.

 

JAKI PROWIANT ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Wycieczki wysokogórskie wiążą się z bardzo dużymi wydatkami energetycznymi organizmu stąd  konieczne jest regularne uzupełnianie kalorii. W tym celu należy przygotować przekąski w postaci: kanapek, batonów (np. dla sportowców), czekolady lub żelu energetycznego, bakalii, suszonych owoców.

Do picia zabieramy wodę mineralną (1,5 litra) lub słodką herbatę w termosie (zimą obowiązkowo) lub napój izotoniczny dla sportowców. Można rozważyć coca-colę lub sok owocowy. Bezwzględnie unikamy alkoholu, bardzo ostrożnie należy podejść do napojów o dużej zawartości kofeiny (kawa, energetyki „dodające skrzydeł”).

 

CZY KONIECZNE JEST UBEZPIECZENIE GÓRSKIE?

W Polsce ratownictwo górskie jest bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że część szczytów leży w grani będącej granicą państwa, a tradycyjne szlaki na nie prowadzące leżą po stronie Słowackiej. Może się zatem zdarzyć, że w razie wypadku pomocy będzie udzielała słowacka Horska Zachranna Sluzba, której działalność jest płatna. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci słonego rachunku warto rozważyć zakup stosownej polisy. Ubezpieczenie można wykupić przez Internet.

 

CO OBEJMUJE CENA USŁUGI PRZEWODNICKIEJ?

Podane na stronie ceny są cenami brutto i obejmują:

 • koszty usługi przewodnickiej
 • dojazd przewodnika do miejsca startu wycieczki
 • atestowany sprzęt asekuracyjny dla każdego uczestnika

 

CZEGO NIE ZAWIERA CENA USŁUGI PRZEWODNICKIEJ?

Cena nie obejmuje:

 • ubezpieczenia od kosztów akcji ratowniczej (Słowacja) oraz ubezpieczenia NNW
 • ewentualnych biletów na kolejki linowe, wyciągi itp.
 • noclegu przewodnika w schronisku w przypadku gdy usługa przewodnicka trwa dłużej niż jeden dzień
 • biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

ILE OSÓB MOŻE ZABRAĆ PRZEWODNIK?

Ze względów bezpieczeństwa na wyjścia poza znakowanymi szlakami oraz na drogi wspinaczkowe przewodnik zabiera maksymalnie dwie osoby. 

Na wysokogórskie szlaki znakowane (np. Orla Perć, Rysy) przewodnik zabiera w warunkach letnich maksymalnie 4 osoby, które są asekurowane za pomocą lonż z absorberem wpinanych samodzielnie (po przeszkoleniu) w łańcuchy. W razie konieczności przewodnik może użyć asekuracji za pomocą liny. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych liczba uczestników może zostać zredukowana.

 

JAK ZAREZERWOWAĆ  WYJŚCIE W GÓRY?

Rezerwacji terminu możesz dokonać on-line, telefonicznie lub mailowo:

Rezerwacja on-line:

 1. Przejdź do formularza rezerwacyjnego naciskając przycisk „rezerwuj”.
 2. W kalendarzu wybierz termin. Jeżeli dany dzień jest oznaczony na czerwono to znaczy że termin ten już jest zarezerwowany. Jeżeli dany dzień jest oznaczony na pomarańczowo to znaczy, że jest wstępnie zarezerwowany i zaliczka jeszcze nie wpłynęła. Pozostałe terminy są wolne.
 3. Wybierz interesujący cię cel i liczbę uczestników oraz uzupełnij dane kontaktowe.
 4. Naciśnij przycisk „rezerwuj” – w tym momencie wybrany termin jest wstępnie zarezerwowany.
 5. Na podany w formularzu adres e-mail otrzymasz wiadomość z wszystkimi istotnymi informacjami oraz danymi do przelewu zaliczki rezerwacyjnej.
 6. Przelej zaliczkę w wysokości 250 złotych. Na zaliczkę czekam 3 dni. Po tym czasie wstępna rezerwacja jest anulowana.
 7. W momencie zaksięgowania zaliczki wybrany termin jest ostatecznie zarezerwowany w kalendarzu.

Rezerwacja telefoniczna:

 1. Skontaktuj się ze mną telefonicznie pod numerem +48 509 927 273.
 2. Po omówieniu wszystkich szczegółów otrzymasz wiadomość e-mail z wszystkimi istotnymi informacjami oraz danymi do przelewu zaliczki rezerwacyjnej.
 3. Przelej zaliczkę w wysokości 200 złotych. Na zaliczkę czekam 3 dni. Po tym czasie wstępna rezerwacja jest anulowana.
 4. W momencie zaksięgowania zaliczki wybrany termin jest ostatecznie zarezerwowany w kalendarzu.

Rezerwacja przez e-mail:

 1. Wyślij e-mail z zapytaniem na adres daniel.kedra@przewodnictwo.org lub skorzystaj z formularza kontaktowego - przycisk "kontakt" na dole strony.
 2. Po ustaleniu wszystkich szczegółów otrzymasz wiadomość e-mail z wszystkimi istotnymi informacjami oraz danymi do przelewu zaliczki rezerwacyjnej.
 3. Przelej zaliczkę w wysokości 250 złotych. Na zaliczkę czekam 3 dni. Po tym czasie wstępna rezerwacja jest anulowana.
 4. W momencie zaksięgowania zaliczki wybrany termin jest ostatecznie zarezerwowany w kalendarzu.

 

KIEDY ZALICZKA REZERWACYJNA PRZEPADA?

Zaliczka przepada w razie odwołania przez uczestnika wyjścia na 10 lub mniej dni od daty planowanego wyjścia.

KIEDY ZALICZKA NIE PRZEPADA?

W razie odwołania wycieczki wcześniej niż 10 dni od planowanego wyjścia zaliczka zostaje zwrócona. Ponadto zaliczka nie przepada i zostaje zwrócona w przypadku odwołania wyjścia przez przewodnika z powodu warunków atmosferycznych lub śniegowych, jeżeli uczestnik nie ma możliwości skorzystania z innego terminu. W przypadku wspólnego uzgodnienia innego terminu wyjścia zaliczka przechodzi na nowy termin.